Bangladeş’te Covid Testi

Değerli üyeleriniz tüm yurtdışı seyahatlerinde olduğu gibi Bangladeş seyahatlerinizde de uçuş saatinizden en geç 72 saat öncesinden PCR testinizi yaptırdığınızdan emin olunuz. Geri dönüşünüzde yine 72 saat öncesinden Bangladeş’teki bir sağlık merkezinden QR kodlu PCR testinizi edininiz. Son dönemde Bangladeş’e giden üyelerimizden aldığımız bilgilere göre özellikle Banani bölgesinde yerleşik Praava Health adlı klinikte 24 saat gibi kısa bir sürede , temiz bir ortamda PCR testinizi yaptırabilirsiniz. Özellikle sabah 08:00 gibi adreste hazır bulunursanız randevuya gerek olmadan 15 dakika gibi kısa bir sürede  işleminizi yaptırabilirsiniz . Sonuç 24 saat sonra hazır olmakta ve yine aynı adresten alınmaktadır. Ayrıca testinizin bir fotokopisini mutlaka alınız ve havaalanı binasına ilk girişte valiz kontrolünden hemen sonra check-in kontuarına gitmeden önce yeni açılan doktor masasına giderek testinizin kopyasını onaylatmayı ( kaşe-imza) unutmamalısınız. Orjinal test dokümanınızı ise çok iyi saklamanız gerekiyor zira hem uçağa binerken hem de ülkemize girişte bu belgeye yeniden ihtiyaç duyacaksınız. 

Sağlığınız her şeyden önemli ve özellikle bu tip uzun uçuşlar ve seyahatler boyunca özellikle maske ve hijyen kurallarına büyük önem vermenizi rica ederiz. Bu özeni sağlamanıza  yardımcı olacak yeni ve daha önemlisi bir Türk buluşu ve üretimi olan bir solüsyon hakkında da sizlere bilgi vermek isteriz . Ekte resmini görmüş olduğunuz Antimic adlı Sabancı Üniversitesi’nde geliştirilmiş anti bakteriyel /viral spreyin 6 saati aşan sürelerde %99,8’e varan oranlarda koruyuculuk sağladığı belirtilmektedir. Üreticileri , çok yönlü olarak test edilmiş ve sertifikasyonlara sahip bu spreyi günde 2-3 kere ellerinize ve maskenizin burun bölgesine yakın kısımlarına sıkmanızı öneriyor. 

KOMİD olarak Bangladeş veya diğer ülkelere seyahat ve ticaret ile ilgili soruları ve sorunları olan üyelerimiz derneğimizle iletişime geçebilirler . Bu vesileyle tüm üyelerimize her zaman olduğu gibi yaşam boyu sağlık ve bol sipariş, üretim ve ihracat temenni ediyoruz.

Saygılarımızla,
KOMİD MYK

TürkçeEnglish