Dünya Gazetesi muhabiri Hasan Kuş’un Dernek Başkanımız ile gerçekleştirdiği röportaj gazetenin 18 Aralık tarihli baskısında yayınlandı

HASANKUŞ/İSTANBUL

Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçıları Derneği (KOMİD)

Başkanı Tuncay Koru, sektörün karşılaştığı sorunları, gelişim ihtiyaçlarını tespit ederek bunlara çözüm bulmak için bir uzmanlık STK'sı olarak dernek kurduklarını açıkladı. Şu anki ithalat kısıtlamaları ve pasif gümrük engellerinin konfeksiyon otomasyon makine sektörünün en önemli sorunları arasında yer aldığını belirten Koru, hiçbir ticari değeri olmayan, basit bir kumaş numunesinin dahi son bir buçuk yıldır gümrüğe takıldığını vurguladı. Doğal olarak da gümrükleme işlemi ile ithalatın hem yüksek fiyatlara mål olduğunu ve zaman kaybına da yol açtığını dile getiren Koru, "Aynı şekilde tamir maksadıyla Türkiye'ye gelen PLC, ekran gibi arızalı parça ve aksamlar da gümrüklerde yeniürün muamelesi görüyor. Çoğu zaman vergi ve gümrükleme maliyeti malın tamir değerinin hatta yenisinin bedelinin üzerine çıkıyor. Pasif önlemlerle ithalatı yavaşlatma stratejisinden kaynaklı bu durumu müşterilerimize izah etmekte güçlük çekiyoruz” dedi.

"Vize engeli maliyet yükünü artiriyor" Ayrıca, satış ve pazarlama açısından da Pakistan, Bangladeş gibi dost ülkelerde dahi vize alma zorunluğunun evrak ve maliyet yükünün yanı sıra ciddi zaman kayıplarını da beraberinde getirdiğini kaydeden Tuncay Koru, bu durumun ticari olarak alınan vizelerin ülkelerle yapılan anlaşmalarla en az bir yıl , hatta mümkünse daha uzun süreli olarak geçerli olmasını sağlayarak çözülebileceğini ifade etti. Koru, bu metodun hem daha gerçekçi hem de kabul edilmesi ve uygulanmasının yeşil pasaport uygulamasından dahayaygın ve sürdürülebilir bir çözüm olacağını söyledi. Sektör firmalarının özellikle CE ve ISO belgelerini sadece bir evrak olarak görmemesi gerektiğini ifade eden Tuncay Koru, “Bu belgeler, kalite standartlarının yükseltilmesi ve sürdürülebilir şekilde devam ettirilebilmesi için birer yol haritası olarak görülmeli. Diğeryandan Avrupalı imalatçıların en iyi olduğu hususlardan biri olan makine ve otomatların kurulum ve kullanım kılavuzlarının eksiksiz olmasıdır. Hatta İngilizcenin yanı sıra gerektiğinde çok satış yapılan ülkelerin yerel dillerinde de hazırlanmasınin global pazarda kalıcı başarı için olmazsa olmaz faktörlerden biridir” şeklinde konuştu.

Konfeksiyon Otomasyon Makine İmalatçıları Derneği'nin 2020 yılı ağustos ayında kurulumunun tamamlandığını kaydeden Tuncay Koru, sektörün karşılaştığı sorunları, gelişim ihtiyaçlarını tespit ederek bunlara çözüm bulmak için bir uzmanlık STK'sı olarak kurulduğunu belirtti. Derneğin sadece konfeksiyon/giyim imalatı yapan fabrikalara yönelik makine, otomasyon, aksam ve teknoloji üreten yerli üreticileri ve paydaşları bünyesinde barındırdığını ifade eden Koru, Kasım sonu itibarıyla 45 üyeye ulaşan derneğin önümüzdeki üç ay içinde 60 üyeye ve 2021 sonu itibarıyla da tüm paydaşlara ulaşmayı hedeflediğini vurguladı.

Öte yandan pandeminin sektörde arz ve talep dengelerini değiştirerek medikal maske ve kıyafet üretimi ile birlikte bunların el değmeden paketlenmesine yönelik otomatları öne çıkardığını kaydeden Tuncay Koru, "Normalleşmeyle birlikte medikal ürünlerin üretimine yönelik makinelere olan talebin de aniden kesileceğini öngörmekteyiz.

Sektör, makine tedariki açısından doyum noktasına 2020'nin üçüncü çeyrek sonu itibarıyla neredeyse ulaştı" diye konuştu. Koru, bununla birlikte pandemi sonrasında özellikle teknik tekstil ve teknik konfeksiyon imalatının giderek artacağını ve bunlara bağlı olarak da geleneksel dikiş bazlı konfeksiyon imalatından yavaş yavaş uzaklaşılacağını belirtti.

TürkçeEnglish